Systemy Zarządzania Bazami Danych

Na tej stronie omówimy temat SZBD dla różnych typów baz danych, a na końcu pokażemy Ci, jak pracować z bazą na przykładzie systemu phpMyAdmin.


Czym jest SZBD?

System zarządzania bazami danych (SZBD) to kompleksowy zestaw narzędzi, procedur i mechanizmów służący do efektywnego projektowania, tworzenia, utrzymywania, organizowania i monitorowania baz danych. Jego fundamentalnym celem jest zapewnienie integralności, bezpieczeństwa i dostępności przechowywanych danych, dzięki czemu Twoja organizacja będzie skutecznie funkcjonować.

Co może?

SZBD umożliwiają:

  • Projektowanie struktury bazy danych
  • Definiowanie relacji między różnymi rodzajami danych.
  • Ustalanie zasad organizacji informacji.

W trakcie tworzenia bazy danych DBMS, zarządzaj procesem wprowadzania danych oraz zadbaj o ich spójność i poprawność. Utrzymywanie bazy danych obejmuje monitorowanie, optymalizację oraz dostosowywanie jej do zmieniających się potrzeb organizacji.

Hierarchiczny system zarządzania bazami danych

Takie systemy cechują się wyjątkową strukturą, która przypomina gałęzie drzewa. W tym przypadku dane są połączone w relacji rodzic-dziecko. Dobrym przykładem hierarchicznego systemu zarządzania bazami danych jest IMS i rejestr systemu Windows stworzony przez firmę IBM.

SZBD NoSQL

Bazy danych NoSQL, czyli nierelacyjne systemy zarządzania bazami danych stanowią odpowiedź na potrzeby obsługi danych nieustrukturyzowanych lub częściowo ustrukturyzowanych. Charakteryzują się zazwyczaj skalowalnością poziomą, co oznacza, że są zdolne do łatwego rozszerzania poprzez dodawanie nowych maszyn do systemu oraz prostymi metodami manipulacji danymi.

Relacyjny system zarządzania bazami danych

RSZBD stanowi najczęściej stosowany rodzaj systemów bazodanowych. Kluczową cechą RSZBD jest sposób, w jaki przechowuje dane, czyli w formie tabel (relacji). Wykorzystując relacyjny system zarządzania bazą danych, możesz efektywnie gromadzić informacje. RSZBD używają języka SQL, do definiowania struktury danych, manipulacji danymi oraz wykonywania zapytań. SQL jest standardowym językiem zapytań, który umożliwia jednolite i zrozumiałe operacje na bazie danych, niezależnie od konkretnego RSZBD. Dzięki temu programiści i administratorzy baz danych mogą łatwo pracować z różnymi systemami bazodanowymi.

Praca w phpMyAdmin

W tej części artykułu trochę popracujemy w systemie phpMyAdmin: stworzymy bazę MariaDB, utworzymy tabelę, dodamy do niej dane, wybierzemy te dane i wyeksportujemy naszą bazę. Powrót do opisu SZBD

Tworzenie bazy danych

Istnieją dwa główne sposoby na tworzenie bazy danych w phpMyAdmin:

  1. Za pomocą interfejsu graficznego
  2. Za pomocą SQL

Żeby utworzyc BD w pierwszy sposób, na sidebarze klikamy przycisk "New". W oknie, które się otrwórzyło, wpisujemy nazwę bazy w polu "Database name" i wybieramy z listy typ kodowania. Tworymy bazę kliknięciem przycisku "Create".

Tworzenie BD za pomocą interfejsu graficznego

Żeby utworzyc BD w drugi sposób, w górnym menu klikamy przycisk "SQL". W oknie, które się otrwórzyło, wpisujemy i puszczamy kwerendę:

CREATE DATABASE [nazwa bazy] COLLATE [typ kodowania];

Tworzenie BD za pomocą SQL

Tworzenie tabeli w bazie

Oprócz tworzenia tabeli za pomocą UI, które jest podobne do tworzenia bazy(jeszcze trzeba będzie wypełnić informacje o każdej kolumnie), istnieje opcja tworzenia tabeli za pomocą jęsyka SQL. Dlatego na stronie "SQL" bazy "biblioteka" wpisujemy i puszczamy następującą kwerendę:

CREATE TABLE [nazwa tabeli]( [dane kolumn - dalej przykładowe] id INT NOT NULL PRIMARY KEY, imie VARCHAR(100), nazwisko VARCHAR(100) );

Tworzenie tabeli w bazie

Dodawanie rekordów do tabeli

Na stronie "SQL" tabeli "uzytkownicy" wpisujemy i puszczamy następującą kwerendę:

INSERT INTO [nazwa tabeli]([kolumny tabeli - dalej przykładowe] id, imie, nazwisko) VALUES[dane do wstawiania, kilka rekordów prze przycinek - dalej przykładowe] (1, "Stepan", "Honcharenko"),(2, "Volodymyr", "Fylypiv"),(3, "Ivan", "Burlaka");

Dodawanie rekordów do tabeli

Wybór danych

Wybierzemy niektóre wpisane dane z tabeli. Na stronie "SQL" tabeli "uzytkownicy" wpisujemy i puszczamy następującą kwerendę:

SELECT [kolumny które wybieramy - dalej przykładowe] imie, nazwisko FROM [nazwa tabeli] WHERE [OPCJONALNIE: warunki wyboru - dalej przykładowe] id > 1;

Wybór danych

Eksport bazy danych

Wyeksportujemy baze danych. Na sidebarze wybieramy naszą bazę biblioteka, potem klikamy przycisk "Export" w górnym menu. Po tym po prostu klikamy przycisk "Export" na dole strony, baza danych będzie wyeksportowana w formacie .sql

Eksport BD

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że pomogłem Ci zapoznać się z podastawami zarządzania relacyjną BD. - S. Honcharenko

O tej stronie

Tutaj dowiesz się o zarządzaniu bazą danych, jakie są systemy zarządzania i jak są zbudowani. Na końcu zmożesz zobaczyć instrukcję z pracy w phpMyAdmin, którą przygotował Stepan Honcharenko.

Opowiedź przygotowali: Volodymyr Fylypiv, Wikipedia i ChatGPT v3

Przejdź do instrukcji

Interesuje Ci coś innego?

Powrót na górę